Bir taekwondo şampiyonunun müsabaka önerileri

Müsabaka esnasında rakibin nasıl analiz edileceğini bilmek elbette büyük öne taşır.Fakat müsabaka öncesinde her zaman için müsabakada kullanacağınız tekniklere hazır olmalısınız ve rakibiniz ne olursa olsun bu teknikleri kafanızda canlandırmalısınız.
Örnek olarak, doğru bir adım atamazsanız, düzgün bir bir tekme veya teknikte yapamazsınız.
Müsabaka teknikleri genellikle 3 gurup altında toplanırlar:
Dairevi teknikler: 
Döner düz tekmeler (Burgu Balding chagi), döner Yukarı tekmeler (Dollyo chagi-Momdollyochagi vs) .Bu teknikler hepimiz bildiğimiz gibi dairevi yani döner tekme diye adlandırılırlar.Hepsi bir daire çizmek sureti ile rakibe yandan vururlar ve çok çanlı bir hareket tarzı içerirler.Göze çok hoş geldiği gibi isabet ettiklerinde çok etkili olduklarından puan getiricidirler.Taekwondonun güzelliği bu tekniklerdedir.
Düz(Doğrusal) teknikler:
Balding Chagi, Neoryo chagi, Duit-Chagi gibi tekmeler bu sınıftan tekmelerdir.Bu tekmelerin doğrusal olmasının nedeni rakiplere direk düzgün bir hatta atak yapıldığından ve çoğu zaman vücut ağırlığına ve gücüne dayanan ani tekmeler olduğundandır.
Nokta vuruşlar:
Bunlar ise yumruklardır (İtici veya ters yapılan çarpıcı yumruklar) .Bunlar müsabakalarda nadiren kullanılan vuruşlardır.Genellikle puan getirisinden çok atak veya kontra ataklarda rakiple olan mesafeyi açmak ve tekme atmaya olanak sağlamak amacı ile kullanılırlar.

Müsabakalarda her tekme gurubu sıklıkla kullanılır.Çünkü bu tekme gurupları birbirinin zıttı dırlar.Misal döner tekmeler ile size gelen rakibinizi , doğrusal diye adlandırılan tekme guruplarından biri ile karşılamaya mecbursunuz.Yine yumruklarınızı nerede ve ne zaman kullanacağını çok iyi bilmelisiniz.Basit bir yumruk size mükemmel bir vuruş boşluğu oluşturabilir.
Taekwondoda tekniklerin kombinasyonu ile fantezi tekniklerde oluşturulabilir .Böyle tam 540 teknik oluşturulmuştur.Ancak fantezi teknikler size puan kaybettirebilir ve tehlikeli duruma düşmenize neden olabilirler.Misal Tornado diye tabir edilen kanca teknikler asla müsabaka teknikleri olamazlar. Müsabakalarda risksiz , net teknikler kullanılması gerekir.
Bir tekmenin  göze hoş gelmesi için  değil kesinlikle amacı dahilinde kullanması gerekir.Ne kadar çok göze güzel gelen bir döner tekme atarsanız atın, eğer puan getirmemiş ise bu taekwondoda çok kötü bir tekme kabul edilir.
Taekwondoda tekmenin temelini atacağınız adım oluşturur.Bu nedenle hangi adımı kullanacağınızı çok iyi bilmelisiniz.
Ayakların omuz mesafesine göre duruş şekilleri size hızlı atak yapmanızı sağlayan etkenlerden biridir. Rakibe göre hangi ayağınızın önde ve mesafelerinin ne kadar olacağını ayarlamanız gerekir.Eğer ayaklarınız birbirinden bir veya yarı omuz genişliği kadar mesafede olurlarsa bu size hızlı ve güçlü tekme atma imkanı verir.Ayaklarınız 2 omuz açıklığı mesafede ise bu size belki daha güçlü tekme şansı verirken hızda azalma ve rakibe hareketi hissettirme imkanı doğurur.Ayak açıklığı rakibin mesafesi ile ile de ilgilidir.Rakip uzak duruyor  ve sizinde atak yapma mecburiyetiniz varsa , atağa adımlarınız iki omuz genişliğinde başlamanız gerekir.Bazen iki kısa adım atarak veya ayak değiştirerek mesafeyi daraltma ve kısa adımdan hızlı ve güçlü tekme atma şansınız da olabilir.Tüm bunlar rakibi bilme ve tartma sonucu ayarlamanız gereken konumlardır.
Rakibinize karşı nasıl hazırlanırsınız.
Öncelikle bazı ufak ayrıntıları bilmeniz gereklidir.
Misal :
Rakip hangi ayağını ileride tutuyor ( Buna göre hangi ayağınızın ileride olacak)
Rakibin ofansif veya defansif maç stratejilerinden hangisini uyguluyor
Rakibin ayakların sizinkilerden ne kadar uzun veya kısa
Rakibin ellerini nasıl alıyor yani yukarıda mı yoksa aşağıda mı tutuyor.
Açık veya kapalı bir adım pozisyonunda mı duruyor.
Favori tekmesi hangisi
Aldatıcı hareketlerinize olan tepkisi ne
 Bu ufak ayrıntılar sizin aslında çok iyi bir maç stratejisi tespit edip uygulamanıza yarayacaktır.Bu şekilde onun hatalarından faydalanarak veya tekniklerine kontralar çıkararak avantaj elde edebilirsiniz.
Takip edeceğiniz ikinci adım daha teknik bir durumdur.Atacağınız her bir tekmede rakibin atacağı kontra teknikleri tahmin edip bilmeniz gerekir.Sadece mesafeli vuruşlarda değil sarılmalarda dahi tekme atma şansınız doğabilir.Rakip mesafeden saldırılarınızda çok iyi savunma yaparken sarılmalardan atacağınız bir yumrukla elde edeceğiniz mesafeden kısa vuruşlara çok zayıf kalmış olabilir.Bu ufak ayrıntıyı değerlendirmek bile sizi zafere götürebilir. Rakibinizi tahlil etmiş iseniz alacağınız ufak  risklerle büyük başarılar kazanırsınız.Önemli olan hareketlerinizin sonuçlarına önceden hazırlıklı olmanızdır.Rakibiniz bir parça bilmeniz ve o açıkları kendi tekniklerinizle birleştirmeniz, onun dezavantajlı yönlerine sizin avantajlı tarafınızı yüklemeniz size kesinlikle en zor maçı bile kazandıracaktır.Misal bir rakip kontra ataklarını reaksiyon olarak hep döner tekme veya geri tekme( ballyo toli chagi- duit cahagi) ile gösteriyorsa yanıltıcı bir döner tekme atarak, rakibi harekete zorlayıp ardından bir geri tekme atılır.( bu benim bu durumda çok kullandığım bir tekniktir)
Değişik tip rakiplere karşı uygulanan değişik maç stratejileri vardır.
Rakip sizden uzun olabilir:
Bu sizin müsabaka kariyerinizde en az birkaç kez karşınıza çıkmıştır.Sizden uzun ayakları vardır ve o ayaklara karşı koyabilmek için uzun ayak ihtiyacı doğar.Uzun ayaklar taekwondoda hep bir avantajdır.Bu rakiplere karşı gardınızı muhakkak alın ve yukarıda tutunuz.Onun gövdesi seviyesinde atacağı bir tekme bile kafanıza gelecek demektir. Bu rakiplere karşı yana adımları çok kullanın.Sürekli 45 derece yana kaçarak bir maç yönetimi izleyin.Tekmelerini boşa düşürmeye çalışın.Uzun ayaklı sporcular boşa düşen tekmelerden sonra dengelerini kısa boylulara göre daha zor toparlarlar.Bu duruda ani teme ile içeri girin ve tekmeden sonra muhakkak rakibe girin ve mesafeyi kapatın.Yani sarılın.Bu kapalılıktan sonra hakem ayırtmasını beklemeyin onun ayak vuruş mesafesi oluşmasına fırsat vermeden
sizin ayak vuruş mesafeniz kadar açılarak veya onu yumrukla iterek tekme vurun.
Uzun boylu ve uzun ayaklı rakiplere karşı , tekmelerini boşa düşürmeden asla maç kazanılamayacağını iyi bilmelisiniz.Uzun boy bir avantajdır. Hata yapmayıp bunu kullanmasını iyi bilen sporcular taekwondoda sürekli kazanırlar.
Boyu sizden kısa olabilir :
Tabi bu sizin için çok daha kolay bir maç yönetimi demektir.Çok biçimde kesik veya aldatıcı tekme kullanmak isteyebilirsiniz.Buradaki temel strateji mesafeyi ayarlamanız ve çok iyi korumanızdır.Üzerinize geldiği zaman kesici tekmeler kullanınız.Yopchagi en uygun tekmedir. üzerinize gelişte daha tekme mesafenize girerken düz tekmelerle puan alabilir ve yana hareketlenebilirsiniz. Üzerinize gelirken yop chagi veya ap chagi ile kestiğiniz zaman hareketine devam edebilir.Bu anda yeterince hızlı iseniz yukarıdan aşağı tekme ( neoryo chagi) geri tekme (duit chagi) ,yukarı döner tekme (tollyo-chagi) g,b, kontralarda çıkarabilirsiniz.
Çok fazla agressif (saldırgan) olabilir :
       Rakibiniz atak yapmayı çok seven biri olabilir.Bu duruda bırakın bir süre saldırsın.Yorulacaktır.Bu arada yana kaçmaları ve sarılmaları ihmal etmeyin. Önce ters istikamete, sonra yana kaçmalara ve sarılmalara devam edin.Yakına gelince yumruklarınız ihmal etmeyin ve dengesini bozun.Sahte hareketlerle saldırmasını ve hareket etmesini teşvik edin.Kısa sürede enerjisi tükenecek ve dikkati dağılacaktır.Çünkü taekwondo öyle bir iki dakika sürekli saldırarak yapılabilecek kadar kolay bir spor dalı değildir.Çok saldırarak yorulan bir sporcu bir süre sonra bir ayağının  üzerinde durmaya ve ayaklarını birbirine yaklaştırmaya başlar.Bu anda atacağınız tekmelerle rahatça sarsmaya ve ardı ardına puanlar toplamaya başlarsınız.
Çok fazla bekliyor ve karşılık veriyor olabilir :
   Bu tip sporcular genelde çok zeki ve akıllı olurlar.Bu tip rakiplere çok atak yapıp dikkatsizce davranmamanız gerekir.Aldatıcı hareketler yaparak açığını bulmadığınız sürece asla üzerine çullanmayın.Çünkü siz açık vererek puan kaptırırsınız.Bu nedenle aldatıcı hareketler yapıp, onu teknik yapmaya zorlayarak açık vermesini sağlamanız daha isabetli olacaktır.Onu kendi tekniği ile avlayarak hemen sarılın.
Çok hızlı bir rakip olabilir :
Rakibiniz çok hızlı olabilir bu durumda kesinlikle onun hızı ile yarışmaya kalkmayın.Zaten rakip gözünüze hızlı görünmüş ise bu sizin daha yavaş olduğunuz anlamına gelir.Çünkü 2 metrelik bir adama 1,90 boyundaki biri uzun gelmez.Ama 1,50 cm’lik biri için 1,90 lık adam çok uzun gelir.Bu onun kısa olduğundandır. Hız içinde bu kıstas doğrudur.Bekleyip sağa sola kaçarak gelişine tekmeler atınız.Boşa düşürerek tekme atınız.Karşılıklı teme yarışına girmeyin tek tekme atarak sarılın.
Çok sizden kiloca fazla olabilir:
  bu sizin probleminizdir. İyi bir sporcu kilosunu ayarlamalıdır. Kilo düşüp alt sıklete gireceksiniz Yada beslenerek kilonuza tam ulaşacaksınız.Müsabakada 2 kilo eksiklik sporcuyu etkiler ve performansı düşürür.
İyi bir sporcu hızlı, sert ,her duruma adapte olabilen ve rakibe üstünlük sağlayabilen sporcudur. Fiziksel ve ruhsal üstünlük kuramayan bir sporcu, yenilmek üzere demektir.Ringde risk almaktan korkmayın. Rahat , sakin ve kendinden emin durunuz.Müsabakalara gelen her sporcu zaten elit sporcudur.Üstünlüğü akıl ve ruh sağlığı sağlar. moral faktörlerinizi asla kaybetmeyin…

Scroll to Top