Spor Salonlarında Uygulanacak Standartlar

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

İller İdaresi Genel Müdürlüğü

Sayı     :23635644.249-               …/…/2020

Konu   :Spor Salonlarında Uygulanacak 

              Standartlar

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçilmiş bulunulmaktadır.

Salgına karşı verilen başarılı mücadelenin sonuçlarından biri olarak spor salonlarının açılması öngörülmektedir.

Bu kapsamda, halen faal olan veya yeni faaliyete geçecek olan spor salonlarının faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliği, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarakCovid-19 salgınına karşı spor salonlarında aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması önem arz etmektedir.

A)GENEL ESASLAR

1.Spor salonlarının girişine Covid-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve spor salonunun içinde uyulması gereken kurallar) asılacak, spor salonlarının girişinde ve salon içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacaktır.

         2.Spor salonlarının girişlerinde uygulanan parmak/avuç izine dayalı geçiş sistemleri geçici olarak kullanılmayacaktır.

3.Spor salonunun kapasitesi her 10 metrekareye bir kişi olacak şekildebelirlenecektir.

4.Spor salonlarında çalışma koşulları nedeniyle müşterilerin birbiri ve çalışanlarla yakın teması söz konusudur. Spor aktivitesi damlacık çıkışı ve hızını artırmaktadır. Bu nedenlesosyal mesafe en az 2 metre olarak uygulanacaktır.

5.Spor salonundaki koşu bandı/bisiklet vb. ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilecektir. İmkanlar dahilinde spor aletleri arası paravan/perde ile ayrılacaktır.

6.Müşteriler randevu ile kabul edilecektir. İçeride kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici konulacaktır. (Bu kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şeritolabileceğigibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.)

7.Müşterilerin giriş/çıkış saatleri kaydedilecektir (Seans ile çalışılıyorsa, hangi seansta kimlerin geldiği ve çalıştığı kaydedilecektir).

8.Spor salonlarının giriş ve çıkışına pedallı ve kapaklı çöp kutusu konulacak ve düzenli olarak boşaltılacaktır.

9.Spor salonları üyeleri ilesözleşmelerine Covid-19 politikaları ve rezervasyon prosedürleri ile ilgili açıklama eklenecektir.

10.Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstündekiler, huzurevi, cezaevi, bakım merkezi çalışanları spor salonuna alınmayacaktır.

11.Yakın temas gerektiren egzersiz ve sporlar (fitness, step, yoga, pilates, zumba gibi grup egzersizleri, basketbol, voleybol, futbol, su topu gibi takım sporları, ​​boks, güreş, tekvando gibi temaslı sporları vb.) yapılmayacaktır.

12.Spor salonuna maskesiz müşteri/ çalışan alınmayacaktır. Spor salonunda da maske takmaya devam edilecektir. N95/FFP2 maskeler kullanılmayacaktır.

13.Müşteri ve çalışanların toplanabileceği su sebili, dinlenme odaları, yiyecek ve içecek servisiyapılan benzeri yerler kapatılacaktır. Müşteriler kendi içeceklerini getirmeyeceklerdir.

14.Müşterilerin kullandığı egzersiz araçlarının yanlarına Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış dezenfektan özelliği olan mendiller konulacaktır.

15.Spor salonuna misafir alınmayacaktır.

16.Egzersiz aralarındaki dinlenme molaları dışında spor salonlarında müşterilerin beklemesine izin verilmeyecektir.

17.Spor salonunda su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kâğıt havlular bulunması sağlanacaktır.

18.İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacaktır.

19.Her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanılmalıdır, tek kullanımlık malzeme sağlanamadığı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 60oC’de yıkanacaktır.

20.Mümkünse koşu bandı ve ağırlık çalışılan alanlar ayrılacaktır.

21.Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları teşvik edilecektir. Ödeme terminallerinde dokunulan yüzeyler %70’lik alkol ile temizlenecektir.

B)MÜŞTERİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER

1.Spor salonlarına girişte ateş ölçümü yapılmalı, ateşi 38oC’den yüksek olanlar spor salonlarına alınmayacaktır.

2.Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan, Covid-19 vakası veya temaslı olanlar spor salonlarına alınmayacaktır. Tıbbi maske takılarak sağlık kurumuna yönlendirilecektir.

3.Müşteriler randevu ile gidecek ve randevu saatine uyacaktır.

4.İçeriye girmeden görünür bir yere asılmış olan içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirme okunacak ve belirtilen kurallara uyulacaktır.

5.Spor salonuna giderken kişisel havlu ve mat vb. malzemelergötürülecektir.

6.Diğer müşteriler ve çalışanlar ile aradaki sosyal mesafekorunacaktır.

7.Spor salonuna girmeden önce maske takılacaktır.Bu tip yerler ve genel olarak toplum içinde bez maske takılması yeterli olacaktır. Bunu yaparken bez maske kullanımı kurallarına uyulacaktır. Spor yaparken maske çıkarılabilecektir.N95/FFP2 maskeler kullanılmayacaktır.

8.Yüz bölgesinin aletlere ve zemine değme olasılığı olan hareketler yapılmayacaktır.

9.Spor salonuna girdikten sonra eller yıkanacakya da el antiseptiği kullanılacaktır.

10.Spor salonu içinde mecbur olmadıkça yüzeylere dokunulmayacaktır. Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunacak ve buralara dokunulduğunda el antiseptiği kullanılacaktır.

11.Spor sırasında eller yüze değdirilmeyecektir. Kişisel havlu kullanılacaktır.

12.Yiyecek ve içecek talebinde bulunulmayacaktır.

 C)PERSONELE YÖNELİK ÖNLEMLER

1.Çalışan personelin Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanacaktır.

2.Çalışanlara giriş kapısında ateş ölçümü yapılacaktır. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanılacaktır. Ateşi 38o C’dan yüksek olanlar içeri alınmamalıdır. Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı belirtileri olan / gelişen,Covid-19 vakası veya temaslı olançalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecektir.

3.Çalışma düzeni gerekli en az personel bulunacak şekilde planlanacaktır.

4.Çalışan personelin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılacaktır.

5.Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanacaktır. El hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacak, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılacaktır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterli olacaktır.

6.Çalışan personel dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecektir. Yemek yerken ya da su/çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişinin olmaması sağlanacaktır.

Ç)SPOR SALONLARININ TEMİZLENMESİ, DEZENFEKSİYONU VE HAVALANDIRILMASI

1.Spor salonlarında her gün düzenli olarak temizlik yapılacaktır. Sık kullanılan alan ve malzemeler daha sık temizlenecektir. Çalışma saatinin ortasında bir saat müşteri alınmayacak ve genel temizlik yapılacaktır.

2.Yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme-paspaslama tercih edilecektir. Toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılacaktır.

3.Spor salonlarının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri, spor aletlerinin el ve vücudun sık değdiği bölümleri gibi) temizliğine dikkat edilecektir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilecektir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacaktır.

4.Klor bileşiklerinin uygun olmadığı yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanacaktır.

5.Koşu bantları, bisikletler, ağırlık aletleri vb düzenli olarak temizlenecek, %70’lik alkol ile dezenfekte edilecektir. Bu aletlerin sık dokunulan yüzeyleri her müşteriden sonra temizlenecektir.

6.Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış yüzey dezenfektanları kullanılabilecektir.

7.Temizlik bezleri kullanım alanına göre ayrılacak ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenecektir.Yıkanabilen, tekrar kullanılan temizlik malzemelerinin en az 60oC’de yıkanması gerekmektedir.

8.Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılacaktır.

9.Tuvaletlere tuvaletkağıdıve tek kullanımlık kâğıt havlu konulacaktır. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmayacaktır.

10.Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulacak ve devamlılığı sağlanacaktır. Antiseptik içeren sabuna gerek yoktur.

11.Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olacaktır.

12.Duş ve soyunma kabinlerinin temizliği her müşteri kullanımından sonra tekrar yapılacaktır.

13.Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanacaktır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp spor salonundaki çöp kutusuna atacak, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayacaktır.

14.Merkezi havalandırma sistemleri bulunan sporsalonlarının havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılacaktır. Klimave vantilatörler kullanılmayacaktır.

15.Spor salonları sık sık havalandırılacaktır.

Valilik/Kaymakamlıklarımızca spor salonlarının faaliyetlerini yukarıda belirtilen kurallara göre sürdürmeleri için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca gerekli kararların alınması,

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek başta denetimler olmak üzere uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda;

     Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

 Süleyman SOYLU

Bakan

DAĞITIM:  
Gereği: Bilgi:
81 İL VALİLİĞİNE MERKEZ BİRİMLERİNE BAĞLI KURULUŞLARA CUMHURBAŞKANLIĞINA ADALET BAKANLIĞINA AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINA GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINA HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA SAĞLIK BAKANLIĞINA SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞINA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA TİCARET BAKANLIĞINA ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞINA
Scroll to Top